Klimatyzacja na zimę

Wybór urządzenia klimatyzacyjnego zależy od kilku elementów: opcji montażowych, kubatury pomieszczeń oraz funkcji dodatkowych. typowe systemy chłodzenia typu split wymagają montażu jednostki na budynku. Należy znaleźć odpowiednie miejsce na moduł zewnętrzny oraz rozprowadzić do pomieszczeń instalację z czynnikiem chłodzącym do zasilania urządzeń wewnętrznych.

Zakładając na zewnątrz jednostkę zewnętrzną należy mieć na uwadze że poziom hałasu na granicy naszej posesji nie może przekroczyć 50dB. Należy przeliczyć także wartości z karty technicznej w zależności od odległości. Elementy wewnętrzne klimatyzatora mogą być zamontowane jako ścienne lub sufitowe.

Przykładem takiego urządzenia jestKlimatyzator Saunier Duval grzewczo-chłodzący 3,67/3,5 kW. Moc klimatyzatora w dużej mierze zależy od wielkości chłodzonej przestrzeni. Najczęściej przyjmuje się wartości na poziomie około 100 W mocy chłodzącej na m2 przestrzeni użytkowej dla wysokości 2,65m. Ogromny wpływ ma także ilość światła słonecznego a tym samy okna. W lokalach wykorzystywanych prze grupy osób należy także mieć na uwadze ich ilość oraz moc na poziomie 120-180W od osoby w zależności od charakteru czynności.

Z funkcji dodatkowych warto rozważyć opcję grzania. Współczesne urządzenia w wersji split potrafią skutecznie dogrzewać budynki w okresach jesieni i wiosny a nawet w okresie zimowym. Koszt takiego ogrzewania jest dużo niższy niż grzejnikami akumulacyjnymi.