Grzejniki: montowanie i wybieranie kwestie podstawowe

Pozostając w temacie kaloryferów, tym razemzainteresujemy się kwestiami podstawowymi. Od czego należy rozpocząć, czyli na co zwrócić uwagę wybierając grzejnik do pomieszczenia?

Odpowiednio dostosowane grzejniki dają gwarancję zdwojonej oszczędności. Pierwszej, przy zakupie, bo z reguły okazuje się, że jest możliwe wybrać mniejszy, a co za tym idzie mniej kosztowny grzejnik. Kolejna oszczędność wynika z bardziej skutecznej funkcjonowaniaautomatyki dedykowanej doregulacji temperatury ? czym mniejsza pojemnośćinstalacji (czyli mniejsze grzejniki), tym mniejsza ilość wody w instalacji, czyli mniejszabezwładność. Zawsze zasadne jestwięc wybrać optymalnie ? możliwie najmniejszygrzejnik. To zadecyduje o tym, że nasz dom będzie ciepły, a rachunki niższe.

Najważniejszą rzeczą przywyborze grzejnika jestsprecyzowanie zapotrzebowania na mocgrzewczą lokalu. Zapotrzebowanie tozależy od kilkuczynników, m. in. : rodzajubudynku, zamontowanejocieplenia, rodzaju okieni wentylacji. Weryfikacja wszystkich pozwoli naszczegółowe dopasowanie grzejnika dopomieszczenia, w którym będziefunkcjonować. Obecnie dostępne sątakże programy, jakie na podstawie szczegółów dotyczących instalacjikalkulują i dobierająkaloryfery.

Egzemplifikacja:

Pokój o powierzchni 17m2 wbudynku po termomodernizacji ma zapotrzebowanie na moc 60 W/m. Dokonującłatwych kalkulacji wychodzi, że szukany grzejnikpowinien mieć moc 900-1000W.

Aktualnie należyzdecydować się na konkretny modelkaloryfera i dobrać wymiarami dolokalu, gdzie będziezamontowany.