Regulator Danfoss Icon – Regulacja PWM

Regulatory Danfoss Icon to nowe urządzenia wprowadzone do oferty w 2017 roku dedykowane do podłogówki. Propozycja Danfoss Icon bazuje na dwóch modelach. Podstawowy model, w którym nastawiamy temperaturę i wybieramy typ ogrzewania podłogowego uzależniony od bezwładności cieplnej, jest łatwy w obsłudze. Kolejne urządzenie posiada ekstra programator tygodniowy i łącze na opcjonalny sensor podłogowy. Daje to możliwość zautomatyzowanego obniżania temperatur na godziny nocne i kiedy jesteśmy poza domem według jednego z wybranych programów tygodniowych. Z uwagi na to mamy możliwość obniżyć rachunki za ogrzewanie. Ekstra czujnik temperatury podłogi powinno się zamontować, gdy:

– temperatura podłogi powinna być na stałym poziomie,

– mamy zasilanie ogrzewania podłogowego z kotła wysokotemperaturowego (np. stałopalnego) i chcemy dopilnować, aby nie przegrzać podłogi wtedy, gdy jest wykonana z drewna.

Regulacja PWM

Sterowanie szerokością impulsu (PWM) to najbardziej skuteczna metoda regulacji układem grzewczym o dużej bezwładności cieplnej. Do tych obiegów grzewczych należą:

– wodne ogrzewanie podłogowe

– podłogówka elektryczna

– podłogówka wodna w starszych układach o znacznej pojemności wodnej

W odróżnieniu od zwykłego regulatora, który załącza się i kończy pracę jedynie dla ustawionej temperatury, regulator PWM robi to inaczej. Dobiera „okna czasowe” uruchomienia i wyłączenia elementu grzejnego w taki sposób, aby utrzymać temperaturę najbliżej ustawionej temperatury i dogrzewa: niedługimi impulsami nawet, gdy temperatura docelowa została osiągnięta. Dzięki temu prędzej reaguje na wahania temperatury, co skutkuje większą ekonomiką pracy. Termostaty Danfoss Icon mogą sterować napędami elektrycznymi 230V o sumie mocy do 10W. Z uwagi na niską cenę można pokusić się o dopasowanie ich do grzania na prąd. Wystarczy dołożyć mini przekaźnik z cewką na 230V i stykami o obciążeniu 16 A. Koszt tego przekaźnika to około 16-20 zł. Takie rozwiązanie polecamy zainteresowanym z wiedzą w zakresie elektrotechniki.