Przewodnik ? Rozmieszczanie mat elektrycznych pod wylewką samopoziomującą.

Maty elektryczne MG i MD producenta Elektra przeznaczone są do ogrzewania miejsc, w których na podłodze jest terakota lub marmur. Można je także montować je na posadzkach betonowych, wylewkach samopoziomujących jak i na starych płytkach ceramicznych lub na płytach wiórowych mało podatnych na zawilgocenia. Maty mogą zagwarantować efekt tak zwanej ?ciepłej podłogi? albo stanowić elementarny system grzejny.Produkowane są w zestawach o szerokości 50cm i długości od 2 do 24 m, co daje od 1m2 do 12m2 powierzchni. Zakończone przewodem zasilającym o długości 4m. Maty MG mają grubość 3mm i zakończone są z obu stron kablem podłączeniowym. Są trudniejsze do ułożenia, ponieważ dwa kable podłączeniowe trzeba doprowadzić do puszki instalatorskiej. Z uwagi na niewielką grubość stosuje się je tam gdzie nie można podnieść wysokości podłogi.Z kolei mata MD ma 3,9 mm grubości i podłączona jest z jednej strony przewodem zasilającym 4m. Odmiany MD wytwarzane są o długości nawet 1m co daje zaledwie 0,5m2 powierzchni. Maty MG jak i MD występuj o mocach 100W/m2 i 160W/m2 z czego mocniejsze mogą być zakładanewyłącznie pod płytami ceramicznymi bądź kamiennymi. Powierzchnia siatki posiada warstwę samoprzylepną co zapobiega przemieszczaniu się maty w trakcie instalowania.

Po wykonaniu doboru typu maty przeliczamy jej powierzchnię. Pamiętamy, że nie instalujemy maty w miejscach planowanej stałej zabudowy miejsca takiej jak szafki, wanna, pralka itp.
Maty można kształtować poprzez docinanie siatki na jakiej jest zamocowana i obracaniu jej w wybranym kierunku.Należy przy tym zadbać o szczególną ostrożność by nie przeciąć kabla grzejnego. W obszarach gdzie nie można zamontować maty, da się przewód pozbawić siatki lub przyciąć siatkę na wąskie paski. Przy przewodzie pozbawionym siatki trzeba pamiętać, aby zachować odstęp między kablami. Maty układamy bezpośrednio na posadce lub na istniejących już płytkach. Zaczynamy montowanie od miejsca przyłączenia elektrycznego. Należy wykuć posadzkę tak by zmieściła się rurka z sensorem ciepła i przewód zasilający. Trzeba dbać o to by rurka z czujnikiem nie stykała się z przewodem grzejnym. Wprowadzamy sensor ciepła. Odłączamy etykietę elektryczną zamocowaną do maty, załączamy do gwarancji. Montujemy matę.Jeżeli jest konieczność zainstalowania kilku sztuk mat w pomieszczeniu, wiążemy przewody zasilające do puszki elektrycznej. Po podpięciu zapełniamy wykucie masą klejową lub wylewką. Na tak zainstalowaną matę można nałożyć posadzkę samopoziomującą o grubości 2-3 mm lub nałożyć klej i ułożyć kafelki.Końcowy etap to montaż regulatora. Jeśli maty spełniają główne źródło grzania to należy zainstalować regulator z czujnikiem temperatury powietrza i posadzki. Jeśli mata ma spełniać tylko funkcję tzw.?ciepłej podłogi?, regulator może posiadać jedynie czujnik temperatury podłogi.