Taśma fotoluminescencyjna

Naklejka oznaczeniowa z podstawą z tworzywa PVC to pasek materiału produkowany w wielu kolorach, jaki może wypełniać różne role oraz jakie odnajdują mnóstwo ról również przemysłowych, jak i tych spotykanych w codziennym życiu.

Niezwykły rodzajem taśm do oznaczania jest taśma fotoluminescencyjna. Taśma ta zrobiona na nośniku z folii PVC z klejem akrylowym charakteryzuje się procesem fotoluminescencji. Jest to pochłonięcie promieniowania elektromagnetycznego z zakresu widzialnego ultrafioletu lub podczerwieni. Absorbowana energia jest potem przekazana pod postacią promieni świetlnych. W praktyce znaczy to, że taśma błyszczy po ciemku przez wiele godzin po zgaszeniu światła naturalnego lub sztucznego.

Jest najlepsza do zastosowania wszędzie tam, gdzie np. względy BHP narzucają oznaczenia zauważalne bez światła sale kinowe, w teatrach, schody, drogi ewakuacji, dukt do komunikacji pieszej i pojazdów i w punktach, w których wymagane jest rzucające się w oczy oznakowanie ostrzegawcze – systemy przeciwpożarowe, gazowe, też w miejscach, gdzie nie ma dostępu do prądu albo wyjątkowe okoliczności nie zezwalają na jego podłączenie bliskość materiałów łatwopalnych, niebezpiecznych.

Naklejka fotoluminescencyjna może również być użyta jako detal zdobniczy na ścianach albo na posadzkach parkiety taneczne, dyskoteki, rekwizyty teatralne, kluby, parki rozrywki.