Ogrzewanie podłogowe na prąd – przewody grzejne VC i VCD.

Grzanie podłogowe to układ ogrzewania, jaki jest najzdrowszym dla mieszkańców oraz zapewnia równy rozkład temperatury w pomieszczeniach.
Ogrzewanie podłogowe na prąd spełniające funkcję głównego ogrzewania, czyli stanowiącego jedyne źródło ciepła we wnętrzu jest montowane pod posadzką. Wskazany rodzaj ogrzewania można zrobić, kiedy pomieszczenia są na etapie przygotowania i posadzki nie są jeszcze wykończone.
Do zrobienia ogrzewania pod posadzką używane są przewody grzejne VC lub VCD.
VC to pojedynczy kabel grzejny zakończony z obu stron przewodem zasilającym. VCD to dwużyłowy przewód wykończony z jednej strony przewodem zasilającym, a z drugiej strony mufą. Wskazane przewody poza konstrukcją odróżniają się mocą jednostkową, czyli ilością watów, jaka wypada na każdy metr przewodu grzejnego. Wybierając kabel grzewczy musimy rozważyć typ pokoju i rodzaj nawierzchni podłogowej, oraz najmniejsze dozwolone przerwy, które powstaną pomiędzy wiązkami przewodu w trakcie ich montażu. Największe dopuszczalne odległości nie mogą przekraczać 20 cm, by nie powstały strefy niedogrzane.
Instalacja przewodów polega na rozłożeniu ich na powierzchni podłogi według projektu razem z czujnikiem temperatury podłogi. Przewody zalewa się zaprawą lub wylewką samopoziomującą. Dopięcie przewodów VC oraz VCD do instalacji elektrycznej należy zrobić z pomocą sterownika temperatury. Wybór najlepszego punktu instalacji puszki z regulatorem jest ważny z powodów estetycznych oraz funkcjonalnych. Przewody grzejne trzeba rozłożyć w taki sposób, by kabel zasilający o długości 2,5m można było podłączyć do puszki elektrycznej i spiąć z regulatorem.

przewody_grzejne_vcdr_elektra