Ogrzewanie podłogowe jako optymalny układ grzewczy

Ogrzewanie podłogowe to nowatorskie podejście do ogrzewania, dzięki któremu podniesiemy komfort i znacznie obniżymy koszty ogrzewania domu lub mieszkania. Badania wykazały, że ten rodzaj ogrzewania to najbardziej komfortowy dla człowieka system ogrzewania biorący pod uwagę naturalny rozkład temperatury ciała. Przy ogrzewaniu niskimi temperaturami, czyli podłogówką, grzejnikiem jest cała powierzchnia podłogi, co ustanawia najlepszy mikroklimat. Wyższa temperatura jest przy posadzce, chłodniej w górnej części pomieszczenia. Dzięki temu w pokoju może być o 2°C chłodniej niż w pokojach z tradycyjnymi kaloryferami, a mieszkańcy nie będą tego czuć. Jest to układ szczególnie polecany dla alergików, bo w pomieszczeniach z ogrzewaniem w podłodze nie ma spalania i lewitacji cząsteczek kurzu, a także zjawiska przesuszonego powietrza jak w przypadku ogrzewania z użyciem grzejników.
Funkcjonalność systemu grzewczego jest uzależniona w dużym stopniu od poziomu izolacji cieplnej posadzki. Dobra izolacja termiczna podłóg, ścian, dachu oraz szczelne okna zmniejsza zapotrzebowanie na ciepło i zwiększają opłacalność korzystania z układu grzewczego. Ogrzewanie podłogowe wymaga posadzki, która nie stwarza znacznego oporu cieplnego, np. płytki ceramiczne, kamienne.
Ogrzewanie podłogowe wodne lub elektryczne może spełniać również rolę dodatkowego systemu grzejnego, czyli stwarzać tzw. ?zjawisko ciepłej podłogi?.

ogrzewanie_podlogowe_projekt